Válasz egy kandidátusnak
Tisztelt Uram!
Köszönjük levelét, melyben azt a kérdést veti fel, hogy vajon lehet-e bizonyítani egy felsőbbrendű tervező lény, esetleg Isten létezését. Annak a meggyőződésének is hangot adott, hogy a világ bonyolultságából Ön szerint nem lehet egy ilyen felsőbbrendű értelem létezésére következtetni.
Az intelligens tervezettség irányzata a természet vizsgálatának éppen az az ága, amely azt kutatja, hogy milyen típusú és mértékű komplexitás tud létrejönni irányítatlan természeti folyamatok által, és milyen nem, hol a határvonal, illetve határmezsgye e kettő között.
Egy felsőbbrendű, tervező lény bizonyítása nyilván nem tud közvetlen megfigyelés vagy kísérlet által történni. Amit a tudomány tenni tud, hogy megvizsgálja a létező biológiai szervezeteket abból a szempontból, hogy eredetük vajon levezethető-e irányítatlan természeti folyamatok által, vagy inkább valamilyen, az anyagi erőkön túli intelligens befolyás is szerepet játszott a létrejöttükben.
Egyre jobban ismerjük az élőlények anatómiai és molekuláris felépítését, illetve élettani folyamatait. Azt is egyre jobban feltérképezi a genetika, hogy milyenfajta változások, milyen gyakorisággal történnek a génekben.
Egyetlen olyan okot ismerünk a világban, amely egybevágó tapasztalati megfigyeléseink szerint ilyen típusú összetettséget, illetve rendkívül magas információtartalmat tud létrehozni: ez pedig az értelem.Hogy ez Isten értelme, vagy egy univerzumunkon belüli értelem, azt a tudomány eszközeivel nyilván nem lehet eldönteni. A tervezettség jelei (vagy annak hiánya) kutathatóak, míg a tervező értelem kiléte nem.